Programi

Dodir riječi – književni susreti

Dodir riječi – projekt književnih promocija s ciljem omogućavanja ljubiteljima književnosti iz Delnica i šireg područja – Gorskoga kotara / Riječkog prstena – da se tijekom godine upoznaju s aktualnom književnom produkcijom u Hrvatskoj, odnosno da u direktnom kontaktu s književnicima saznaju nešto više o novoobjavljenim knjigama i njihovim autorima.

U dosadašnjem je radu Knjižnica održala velik broj književnih susreta s nekim od najpoznatijih imena hrvatske književne scene, koji su privukli velik broj zaljubljenika u pisanu riječ.

Miro Gavran, Goran Tribuson, Ivana Bodrožić, Ivica Prtenjača, Nastja Kulović, Bruno Šimleša, Davor Rostuhar, Ivana Plechinger, Marijana Perinić, Milan Majerović Stilinović – samo su neki od autora koje su prijatelji knjige i Knjižnice imali priliku upoznati.

 

Programi za predškolce

Pričaonica priča i Kreativna radionica

Dolaženje djece u knjižnicu od njihove najranije dobi potiče njihovo zbližavanje s knjigom i čitanjem te omogućuje njihov rast i razvoj u kulturnom okruženju. Čitanje djetetu od najranije dobi potiče razvoj govora, slušanja, razumijevanja i predčitačkih vještina; obogaćuje njegov rječnik, razvija maštu, budi znatiželju – tako učenje postaje prirodan proces radoznalosti, igre i zabave.

Na radionicama se kod djece želi potaknuti:

  • tjelesni i psihomotorički razvoj (razvoj koordinacije i preciznosti, fine motorike šake, složenih senzornih vještina i preciznosti, vještina baratanja predmetima i alatima);
  • socioemocionalni razvoj (razvoj pozitivnih emocionalnih stanja, sposobnosti prepoznavanja i izražavanja emocija, sposobnosti donošenja samostalnih odluka, odnosa s vršnjacima i empatije);
  • spoznajni razvoj (razvoj taktilne, vizualne i prostorne percepcije, sposobnosti uočavanja veza i odnosa među ljudima, pažnje, pamćenja, operativnog mišljenja);
  • govor, komunikacija, izražavanje i stvaralaštvo (razvoj vještine slušanja, razgovaranja, razumijevanja govora, sposobnosti doživljavanja i razumijevanja literarnih i scenskih djela, likovnog senzibiliteta za različita likovna sredstva i materijale, likovne kreativnosti)

Programi se izvode svakog ponedjeljka i srijede u 18:00 sati.

Pričaonica priča

namijenjena je djeci od 3-7 g., a izvode ju knjižničarke.

Cilj pričaonice: poticanje čitanja od najranije dobi – čitanjem priča i bajki, ona je mjesto prvih socijalizacijskih skupina, važna za socioemocionalni razvoj djeteta; potiče razvoj kritičkog mišljenja; razvijaju se navike posjećivanja knjižnice, čitalačke sposobnosti, kreativnost; pomoć je Vama i Vašem djetetu pri izboru knjige…

Slikovnica je najčešće prva knjiga s kojom se dijete susreće.

  • uči o svijetu, odgaja ga i pomaže mu savladati poteškoće s kojima se susreće;
  • pruža djetetu osnovne spoznaje o svijetu koji ga okružuje, omogućuje mu razvijati mišljenje-analizu, sintezu, usporedbu, uopćavanje; pomaže razumjeti uzročno-posljedične veze među stvarima i pojavama i doći do potrebnih informacija; daje djetetu povratnu informaciju o ispravnosti njegovih spoznaja o stvarima, odnosima i pojavama; podupire razvoj govora (informativna i spoznajna slikovnica);
  • kod djeteta razvija književno – umjetnički ukus, bogati njegov rječnik, djeluje na njegove osjećaje, utječe na njegov stav i zanimanje za knjigu te pomaže razvijanju ljubavi prema čitanju iz užitka (umjetnička slikovnica);
  • pomaže djetetu u rješavanju problemskih situacija; njen sadržaj može se vezati uz djetetove osjećaje, zdravlje, higijenske navike, osobine njegove ličnosti, ponašanje, odnose u obitelji i društvu (problemska slikovnica)…

Uključimo se svi – i Vi, zajedno s nama, u nacionalnu kampanju za poticanje čitanja „Čitaj mi!“ (prva je nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja; cilj kampanje: poticati roditelje i druge odrasle osobe da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu).

Aktivno sudjelujte i Vi u našoj Pričaonici:

– slušajte priče s nama i

– pričajte nam svoju priču (po izboru Vašeg djeteta) – jednom mjesečno jedna mama…

 

Kreativna radionica

namijenjena je djeci od 3-7 g., a izvode ju knjižničarke.

Cilj radionica: otkriti, podržavati i poticati spontane stvaralačke izraze djece, a sve s ciljem razvoja likovne kreativnosti, motorike, operativnog mišljenja, vizualne i taktilne percepcije, socioemocionalnog razvoja, uz zadovoljenje prirodne potrebe za igrom i druženjem u igri…

Način rada s djecom (tehnike): individualni ili grupni rad; crtanje, modeliranje, rezanje, mozaik-tehnika…

U radu s djecom upotrebljavaju se različiti prirodni materijali: drvo, kamen, pijesak, sjemenke voća i povrća… te materijali za modeliranje kao što je glinamol, plastelin, fimo-masa, tijesto…

Pri izvođenju kreativne radionice koristi se i mnogo likovnog materijala: bojice, ljepila, škare, tempere, kolaž-papir, papir za crtanje i dr…,

Uključimo se svi- i Vi, zajedno s nama!

Aktivno sudjelujte i Vi u našoj Kreativnoj radionici, i kroz igru:

  • crtajte s nama,
  • budite voditelj jedne tematske radionice (po izboru Vašeg djeteta)- jednom mjesečno jedna mama…

 

Programi za poticanje čitanja: čitanje u prirodi

Stalna nastojanja da se knjiga i čitanje što više približe i najmlađima, potakla su nas da svojim malim korisnicima, polaznicima Pričaonice priča, priređujemo i iznenađenja: čitanje priče u prirodi.

Čitanjem u parku želimo roditeljima poslati još jednu poruku o važnosti čitanja djeci, što i inače nastojimo potaknuti našim programima, a čitanje u prirodi je korak više, jer potiče i zdravo i korisno.

Zadovoljna dječja lica uvijek iznova dokazuju da čitanje nije i pasivna i tiha aktivnost.

Osim izmišljenih priča koje djeci pričamo u prirodi, pričamo i priče i legende o delničkoj prošlosti te edukativne sadržaje o prirodi, biljnom i životinjskom svijetu u našim goranskim šumama.

Čak i najjednostavnija priča dobiva novu dimenziju ako je pročitana u stimulativnoj okolini; posebice ako je riječ o knjigama o prirodi. Ne postoji bolje mjesto od živopisnog okoliša koji zrcali atmosferu i opise iz knjige: hlada stogodišnjih smreka, staza posutih lišćem i češerima koje vode do zoološkog vrta, do otkrivanja tajni koje stoljećima čuva naš park…

Radijska emisija Čitateljski kutak

emitira se svake srijede u 15 sati (repriza petkom u 18 sati), a uređuju je i vode djelatnice knjižnice.

Predstavljanje knjiga i promidžba knjižničnih programa/aktivnosti kroz eter (Radio Gorski kotar)

cilj: poticanje čitanja, približavanje knjige široj publici, animiranje potencijalnih članova, promidžba knjižničnih programa/aktivnosti, predstavljanje noviteta svih žanrova, bestselera, osobito izdanja/autora  zavičajnih publikacija …

Zadnju srijedu u mjesecu čitamo u radijskoj emisiji Čitateljski kutak priču za djecu – to je naš doprinos Nacionalnoj kampanji za poticanje čitanja – „Čitaj mi!“

O kampanji

Čitaj mi! je prva nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Pokrenuta je povodom Europske godine čitanja naglas (2013.), a odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu.

Organizatori; Hrvatsko knjižničarsko društvo – Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež, UNICEF, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti, Hrvatsko logopedsko društvo.

www.citajmi.info

Čitaj mi mama!

je programska aktivnost poticanja čitanja u djece od najranije dobi, osmišljena kao aktivno sudjelovanje člana obitelji djeteta (polaznika pričaonice) u pričanju priča (u knjižnici ili u prirodi); to će najčešće biti mama, ali i drugi članovi obitelji (biraju priču koju čitaju ostaloj djeci, uz suradnju i pomoć knjižničarki).

Čitaj mi

Čitaj mi, mama,
jednu priču prije sna;
uz tvoj glas
priča je čarobna!

Čitaj mi, tata,
nađi malo vremena;
hoću slušat’ priču
kraj tvoga ramena!

Pričom me pratite u san…

Grlim vas jako
i lijepo sanjam,
znam!

Moja prva iskaznica

je akcija, tradicija besplatnog učlanjenja prvašića osnovnih škola s područja Grada Delnica u Mjesecu hrvatske knjige (posjet knjižnici, čitanje priče/lutkarska igra/knjiški kviz i sl., podjela članskih iskaznica);

 – ciljevi: uz druženje i igru učiniti prostor knjižnice pristupačnim, približiti slikovnice djeci kroz priču i pjesmu, praćenjem igrokaza približiti likove iz priče; upoznavanje s knjižnicom, njenim fondom, knjižničarkama koje su im uvijek na usluzi; usaditi naviku dolaženja u knjižnicu koja je mjesto i učenja i zabave, poticati čitanje, …

Nekolicina prvašića našu knjižnicu i naše knjižničarke već dobro poznaje jer su polaznici naših programskih aktivnosti za predškolsku djecu.

S članskim iskaznicama u ruci, širokih osmijeha – dolazit će nam često u knjižnicu, uvijek nam obećaju.

Učilica

je novi program za učenike 1. razreda OŠ; namijenjen je prvašićima kao pomoć u učenju, kao „produžena ruka škole“ – u dogovoru s učiteljicama prvašića, nudimo im edukativno – zabavne sadržaje vezane uz školu.

Zabavna srijeda

Volite li se družiti? Volite li društvene igre?
Naravno, svi to volimo…, a i u društvu je ljepše, zar ne?!

Osnovnoškolci, svi, od 1. – 8. razreda,

ne provodite svoje slobodno vrijeme pred TV ekranima i zaslonima mobitela,
pridružite nam se tijekom ljetnih praznika
na društvenoj – Zabavnoj srijedi
od 18 sati
u knjižnici.

Družite se s nama, zabavite se, i kroz zabavu i igru naučite nešto novo…
Zaigrajte s nama društvene igre, jer:
– ovladavanjem pravila i razvijanjem strategija igara razvijamo svoju kreativnost, kognitivne sposobnosti i socijalne vještine;
– igrajući brojne tematske igre dolazimo do zanimljivih činjenica na koje bismo inače teško naišli… („Čovjek uči dok je živ.“)
– igre su za svakoga: za stare, mlade, intelektualce, kreativce, pustolove, znanstvenike, sportaše, književnike… One su tu da spajaju, a ne da razdvajaju.

No, treba znati i gubiti.
Čovječe, ne ljuti se – i nemoj okrenuti stol! 
Raduj se svakoj partiji i iz svake nešto nauči!

I RODITELJI SU DOBRODOŠLI!

Gradska knjižnica
Janet Majnarich Delnice
Radićeva 3, Delnice

tel: 051 / 812 - 430

Radno vrijeme:

pon - sri - pet
08:00 - 18:00
(radionice za djecu 18:00-19:00)

utorak - četvrtak
08:00 - 15:00

subota:
09:00 - 12:00

Ljetno radno vrijeme (1.7. - 31.8.):

pon - sri
13:00 - 19:00

utorak - četvrtak - petak
08:00 - 14:00

subota:
09:00 - 12:00

Skip to content