Knjižnica je osnovana 14. listopada 1874. , kada je Zemaljska vlada u Zagrebu odobrila Pravila za rad Narodne čitaonice, a na inicijativu župnika Josipa Škrobonje:
„Prinukan nagovaranjem ovomjesnih naobraženih žitelja i činovnika, odlučismo ustrojiti Narodnu čitaonicu u Delnicah.“

Delničani koji su dali potporu Župniku za osnivanjem Narodne čitaonice: Josip Pleše, Lovro Šnajdar – Grgočof, Miho Petranović, Pavao Gašparac, Antun Jerković, Stjepan Čop, Judita Vranić, ljekarnička obitelj Jelinek…

Nakon 147 godina njenoga postojanja i djelovanja u podstanarskim uvjetima (nikad u svom prostoru; od obiteljskih kuća, skladišta, prizemlja stambene zgrade…) – 7. svibnja 2021. g. Knjižnica je preseljena u adaptiranu zgradu bivšeg Doma oružanih snaga RH, zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i medija, donacije pok. Delničanke Janet Majnarich i Osnivača, Grada Delnica, koji je bio vrlo ustrajan u realizaciji ovog projekta!

Hvala svima koji su financirali.
Hvala svima koji su je (pre)selili.

Vaša Vam Knjižnica
D A N A S